| HOME | OFERTA | BUKOWINA TATRZAŃSKA | TATRYATRAKCJE | ZDJĘCIA | KONTAKT i DOJAZD | KSIĘGA GOŚCI |


 

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach - Zakopane

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem jest wotum dziękczynnym za uratowanie życia Papieża Jana Pawła II po zamachu w 1981 r. Na frontonie Kościoła jest umieszczona tablica marmurowa i wyryte słowa Papieża Jana Pawła II: "Proszę Was, bądźcie ze mną. Módlcie się za mnie" (24.X.1978 - Rzym). Pielgrzymi odwiedzający sanktuarium mogą się wpisywać do "Złotej Księgi" Krzeptówek. W czerwcu 1997r.  odprawił tu nabożeństwo konsekracyjne Ojciec Święty. Od 1990 r. organizowane są tu co roku Kongresy Fatimskie. Corocznie przybywa tu przeszło 300 tys. pielgrzymów. Z tyłu za zabudowaniami kościelnymi znajduje się obszerny Park Fatimski, w którym umieszczono ołtarz spod Wielkiej Krokwi, przy którym w 1997r. Jan Paweł II odprawił mszę.


Zakopane

Zakopane leży na południu Polski, u podnóża jedynych w kraju gór o charakterze alpejskim, zaledwie dwie godziny jazdy od Krakowa. Najwyżej położone miasto w Polsce (750-1100 m n.p.m.) usytuowane jest w wąskiej kotlinie pomiędzy Tatrami a pasmem Gubałówki. O jego wyjątkowości decydują przede wszystkim Tatry - najwyższe wypiętrzenie w całym łuku Karpat pomiędzy Alpami a Kaukazem. Do Zakopanego przyciąga turystów ponadto folklor góralski, a także malownicza architektura drewniana, doskonale prezentująca się na tle górującego nad miastem Giewontu. Zakopane to jednak nie tylko zimowa stolica Polski i centrum góralszczyzny. Od ponad stu lat miasto jest ośrodkiem życia artystycznego, dającym natchnienie artystom. Baza turystyczna jest tu bardzo dobrze rozwinięta. 


 Kaplica w Jaszczórówce

Kaplica w Jaszczórówce pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa to jedna z najpiękniejszych kaplic w okolicy Zakopanego, a nawet w Polsce. Została wybudowana w 1908r. wg projektu Stanisława Witkiewicza, twórcy stylu zakopiańskiego. Opiekę nad nią sprawuje dyrekcja Tatrzańskiego Parku Narodowego. Kaplica, nazywana też Witkiewiczowską, wpisana jest w rejestr zabytków. Inicjatorami budowy kaplicy w tym miejscu byli bracia Uznańscy, właściciele tego terenu.


 Dolina Rybiego Potoku

Dolina Rybiego Potoku jest odgałęzieniem Doliny Białki i biegnie od Wanty (1165m npm) w górę wzdłuż Rybiego Potoku do Morskiego Oka, a następnie aż do Czarnego Stawu pod Rysami. Znajdujące się w jej środkowej części Morskie Oko jest drugim co do wielkości stawem w całych Tatrach. Dolinę Rybiego potoku otaczają szczyty: Opalony, Opalony Wierch, Miedziane, Cubryna, Mięguszowieckie Szczyty, Wołowy Grzbiet, Rysy, Niżne Rysy, Żabie, i Grań siedmiu Granatów. Tutaj turyści mogą odpocząć po długiej wędrówce w Schronisku Morskie Oko. Stąd wybiegają szlaki turystyczne przez Czarny Staw pod Rysami na Rysy , na Szpiglasowy Wierch oraz przez Świstówkę do Doliny Pięciu Stawów Polskich.


Schronisko nad Morskim Okiem

Schronisko w Dolinie Rybiego Potoku potocznie nazywane jest schroniskiem nad Morskim Okiem. Usytuowane jest na morenie czołowej zamykającej misę skalna, której dno wypełnia jezioro. Położone jest na wysokości 1406m npm. Budynek w obecnej postaci został wybudowany w 1908r. Schronisko czynne jest przez cały rok. Do schroniska z Zakopanego prowadzi szosa, lecz ruch kołowy w Dolinie Białki i Dolinie Rybiego Potoku jest zamknięty. Możliwy jest jedynie do Palenicy Białczańskiej gdzie znajdują się  parkingi, ostatni przystanek PKS i postój bryczek konnych, którymi można dojechać prawie do samego schroniska. Znad Morskiego Oka prowadzą szlaki na Rysy, Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem, do Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Swistówkę lub Szpiglasową Przełęcz. Schronisko w roku 1976 uznane zostało za zabytkowy i prawnie chroniony zespół architektury turystycznej.


Gubałówka

Gubałówka 1123 m n.p.m. to najbardziej popularna część Pasma Gubałowskiego, którego najwyższym wzniesieniem jest Butorowy Wierch (1160 m n.p.m.). Będąc w Zakopanym, trzeba koniecznie wjechać koleją linowo-terenową na Gubałówkę, skąd rozpościera się przepiękna panorama Tatr. Kolejka linowo-terenowa z Zakopanego ma długość 1338 m, różnica wysokości ok. 300 m. Zimą doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa.


Wyciągi Narciarskie w Bukowinie Tatrzańskiej

Bukowina Centrum - Znajdują się tu trzy wyciągi orczykowe oraz zaplecze gastronomiczne i wypożyczalnie sprzętu.Najdłuższy wyciąg ma 400m. Wszystkie są oświetlone. Lokalizacja przy drodze Białka Tatrzańska - Bukowina Klin.
Wyciągi na Wysokim  Wierchu. Dojazd od Klinu w Kierunku Łysej Polany. Cztery oświetlone wyciągi w tym jeden naśnieżany.
Wyciągi na Wierchu Olczańskim potocznie nazywane UFO. Jest to największy kompleks w Bukowinie. Wszystkie trasy są oświetlone, ratrakowane i niektóre naśnieżane. 
Wierchy - stacja znajduje się na Wierchu Rusińskim. Posiada jeden wyciąg talerzykowy o długości 350 metrów i dwie trasy zjazdowe 350 m. i 500 m. (jedna oświetlona). Stok jest ratrakowany. W pensjonacie przy górnej stacji bar dla narciarzy. W sezonie letnim trawonarty.

WIĘCEJ O WYCIĄGACH MOŻNA ZOBACZYĆ NA STRONIE  www.NaNarty.Agrowczasy.com 


Szałasy Pasterskie w Jurgowie

Szałasy Pasterskie na polanie "Podokólne". Pasterstwo było jednym z głównych zajęć mieszkańców Jurgowa. Posiadali w dawnych czasach wiele polan gdzie wypasali bydło i owce. Szałasy zostały przeniesione ponad sto lat temu z polan jaworzyńskich w jedno miejsce i tak powstało skupisko szałasów nazywane przez niektórych wsią letnią. Aktualnie już są niewykorzystywane i stały się jedynie atrakcją turystyczną.  Znajdują się na Szlaku Architektury Drewnianej.


 Zagroda Sołtysów w Jurgowie

Zagroda Sołtysów położona jest w samym środku Jurgowa, na wprost starej remizy, po prawej stronie drogi prowadzącej do granicy. Zagrodę wybudował w roku 1861 pradziadek ostatniego właściciela, Jakuba Sołtysa. Chałupa składa się z trzech pomieszczeń: sieni, izby i komory. Budynek gospodarczy składa się z wozowni, boiska, owczarni oraz stajni. Obiekt dotrwał do naszych czasów w stanie niemal pierwotnym. W roku 1981 Muzeum Tatrzańskie zakupiło zagrodę i w latach 1982-85 przeprowadziło w niej remont konserwatorski. W budynkach urządzona została ekspozycja etnograficzna ukazująca biedne gospodarstwo spiskie z przełomu XIX i XX w. Wykorzystano do tego celu w znacznym stopniu zachowane, oryginalne wyposażenie chałupy i budynków gospodarczych.


 Zagroda Korkoszów

Zagroda Korkoszów położona jest przy drodze z Trybsza do Jurgowa, w pobliżu kościoła. Stanowi interesujący przykład rozwoju spiskiej zagrody z końca XIX w. Zagroda składa się z domu i budynków gospodarczych rozmieszczonych w kształcie litery U. Pomiędzy budynkami znajduje się dziedziniec. Dom drewniany konstrukcji zrębowej, zbudowany jest z płazów i okrąglaków z drewna świerkowego. W domu prezentowane jest wyposażenie wnętrz typowe dla kultury ludowej Spisza. W jednym z pomieszczeń zagrody można zobaczyć urządzenia i narzędzia służące do obróbki lnu.


 Przełęcz nad Łapszanką - Punkt widokowy

Przełęcz nad Łapszanką ok. 940 npm jest jednym z bardziej charakterystycznych miejsc na Spiszu. Prowadzi na nią droga z Łapszy Wyżnich do Jurgowa. Tutaj możemy zobaczyć jedną z ładniejszych panoram Tatr Bielskich oraz zabytkową kapliczkę. Jest to dzwonnica loretańska z 1928 roku


Informacje pobrane ze strony www.InfoTatry.com 


| HOME | OFERTA | BUKOWINA TATRZAŃSKA | TATRY |  ATRAKCJE | ZDJĘCIA | KONTAKT i DOJAZD KSIĘGA GOŚCI |

Wszystkie materiały znajdujące się na tych stronach są zastrzeżone i należą do Turystycznej Agencji Reklamowej. 
Kopiowanie i wykorzystywanie do celów komercyjnych bez zgody TAR zabronione.

Copyright © 2004-2007 Agrowczasy.com